2018 02 20 1Ferie zimowe w Ośrodku nr 1 „Teatr” już za nami. Dla naszych wychowanków przygotowaliśmy wiele atrakcji. Ferie to dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Ważne jednak, aby nie był to czas zmarnowany, by młodzi ludzie uczyli się nim mądrze gospodarować a odpoczynek był rzeczywiście efektywny i efektowny.

Taką właśnie możliwość stworzyły ferie zorganizowane w naszym Ośrodku. Jednym ze sposobów na spędzenie wolnego czasu jest aktywność ruchowa. Stanowi ona naturalną potrzebę człowieka, a zwłaszcza młodego, pozwala spożytkować energię w sposób wartościowy i korzystny dla zdrowia oraz fizycznego rozwoju, a przy tym jest doskonałą zabawą dającą odprężenie i wyzwalającą ogromną radość. Zaproponowane przez nas w czasie ferii formy aktywności ruchowej były zróżnicowane, atrakcyjne i wychodzące naprzeciw zarówno potrzebom dzieci jak i ich zainteresowaniom. Nasi wychowankowie mogli uczestniczyć w zajęciach na basenie czy poskakać, popróbować swoich sił w akrobacjach na trampolinach w „Manii skakania”. Tradycyjnie odbył się Turniej Piłki Nożnej „FSD Challenge”, tak lubianej i popularnej wśród młodych oraz olimpiada sportowa. Te ostatnie aktywności mają dodatkową zaletę: integrują młodzież z różnych instytucji, uczą współpracy w zespole, wytrwałości i zdrowej rywalizacji. Najlepsze zespoły oraz zawodnicy zostali wyróżnieni i otrzymali nagrody. W czasie ferii zatroszczyliśmy się także o potrzeby kulturalne naszych wychowanków. Dzieci obejrzały w kinie dwa wartościowe filmy o dużym ładunku humoru, ale jednocześnie pouczające, rozwijające empatię i skłaniające do refleksji. Kolejną propozycję stanowiły gry integracyjne oraz turniej gier planszowych. Mądrze dobrane gry rozwijają u dzieci myślenie, wyobraźnię, umiejętność współpracy w zespole, a także są jednym z czynników pomagających budować więzi międzyludzkie. Takie zabawowe spotkania na żywo są znakomitą alternatywą dla gier komputerowych czy portali społecznościowych.

Młodzi ludzie lubią wyzwania. Odpowiadając także na tę potrzebę, zorganizowaliśmy dla naszych wychowanków wyjazd do Motycza Leśnego, gdzie uczestniczyli oni w „wyczynie patriotycznym”. Na miejscu wcielili się w żołnierzy, przechodząc wstępne szkolenie wojskowe, a także zostali zapoznani z Kodeksem Honorowym Żołnierza Zawodowego Wojska Polskiego. Musztra, bieg z wyposażeniem żołnierza, pobyt w okopach, strzelanie z różnych pozycji do celu, budowa noszy, udzielenie pierwszej pomocy i transport rannego, pokonanie labiryntu i toru przeszkód, deszyfrowanie wiadomości oraz posługiwanie się mapą – to zadania, z którymi młodzi ludzie musieli się zmierzyć podczas wyjazdu. Pozwoliły one naszym wychowankom na własnej skórze doświadczyć życia żołnierskiego i jego trudu, zobaczyć jak ważna jest współpraca i zaangażowanie całego zespołu, aby osiągnąć cel. Na koniec nie lada atrakcją było ciasto pieczone na ognisku. „Wyczyn patriotyczny” z powodzeniem połączył w sobie elementy zabawy i aktywności ruchowej z elementami edukacyjnymi i wychowawczymi, a dla naszych wychowanków był wspaniałą przygodą oraz dostarczył wielu wspaniałych i niezapomnianych przeżyć w gronie kolegów.
Ferie wcale nie muszą być nudne, a wypoczynek wyłącznie bierny. Wystarczy odrobina fantazji, dobrych pomysłów i chęci, aby wspólnie przeżyty czas zamienić w piękne wspomnienia i pozytywnie nastawić się do czekającej po zimowej przerwie pracy i obowiązków.