2017 09 20 1Rozpoczął się nowy rok szkolny w Ośrodku nr 1 „Teatr” Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Program edukacyjno-wychowawczy na nowy semestr przewiduje wiele atrakcji.

Formacja społeczna będzie poświęcona wybranym zagadnieniom II wojny światowej. W pierwszym semestrze podczas cyklu lekcji historycznych skupimy się wokół tematu Kampanii Wrześniowej oraz zapoznamy wychowanków ze strukturami i działalnością Polskiego Państwa Podziemnego. Ponadto dzieci wybiorą się do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, a także zobaczą rekonstrukcję Bitwy pod Kockiem. Tematyka II wojny światowej będzie kontynuowana również w drugim semestrze – zgłębimy wówczas wiedzę o Powstaniu Warszawskim, poznamy sylwetki wybranych Żołnierzy Wyklętych, odbędą się gry historyczne, a zwieńczeniem programu będzie wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego. Program Formacji religijnej przewiduje udział w pierwszych piątkach miesiącach oraz religijnych wieczorach filmowych i dyskusyjnych, a także katechezach poświęconych roli, jaką odgrywa Maryja i Święci w zbawieniu. W grudniu dzieci i młodzież będą uczestniczyć także w roratach, a następnie w Wigilii dla całego Ośrodka.

Tradycje i obyczaje rodzinne to treści, wokół których skoncentruje się w tym semestrze grupa Kuchcikowo”. Dziewczynki będą się uczyć organizacji rodzinnej kolacji i wspólnego przebywania przy stole, poznając zasady savoir-vivre, w tym sztukę nakrywania do stołu. Ponadto wezmą udział w warsztatach pieczenia i zdobienia chleba w piekarni Tadeusz Zubrzycki w Kraczewicach Prywatnych. Zgłębią także tajniki przyrządzania potraw świątecznych oraz nakrywania do wieczerzy wigilijnej. Podczas Kawiarenki Papieskiej w październiku oraz Biesiady Patriotycznej w listopadzie wychowanki zajmą się przygotowaniem dekoracji stołów oraz obsługą gości.

Chłopcy z grupy „Wędrowcy” będą spędzać czas bardzo aktywnie, zdobywając cztery sprawności: zwiadowca, spryciarz, znawca Lubelszczyzny oraz złota rączka. W tym semestrze czeka ich zwiedzenie lubelskich podziemi oraz wyjazd na miejsce potyczek Wojska Polskiego z Niemcami i Sowietami z czasów II Wojny Światowej. Ponadto planują kilka wędrówek z kompasem oraz mapą, by nauczyć się technik nawigacji i współpracy w małych zespołach, bawiąc się podczas podchodów oraz szukając punktów kontrolnych. Nie zabraknie z pewnością praktycznych sprawdzianów z technik survivalowych np. upieczenia kiełbaski przy pomocy jednej zapałki. W najbliższym czasie planują także udział w trzech kolejnych turniejach piłki nożnej „FSD Challenge”, a następnie turnieju „O Puchar Niepokalanej” na Poczekajce u ojców Kapucynów. Do rozgrywek będą się intensywnie przygotowywać na cotygodniowych treningach. Poznają również tajniki zdrowego odżywiania, ucząc się przyrządzać m.in. sałatki i koktajle owocowe. Ponadto chłopcy przejdą kurs aktorstwa – w planach mają nakręcenie filmu patriotycznego o bohaterach Polski podziemnej z czasów II Wojny Światowej. Podczas praktycznych prac na piątkowych zajęciach pt. 'Mały Leonardo” będziemy odkrywali w sobie małych inżynierów, konstruktorów różnych maszyn i replik różnych pojazdów czy samolotów.

Grupa Teatr Akademii Młodzieżowej będzie zdobywać i doskonalić umiejętności recytatorskie i aktorskie, uczestnicząc w warsztatach i konkursach recytatorskich, warsztatach teatralnych oraz tworząc spektakle – w tym semestrze wezmą udział w inscenizacji „Balladyny” na podstawie dramatu J. Słowackiego, która odbędzie się w listopadzie podczas biesiady patriotycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz przygotują spektakl o tematyce bożonarodzeniowej. Swoje umiejętności będą mogli poszerzyć o warsztat twórcy teatralnego na dodatkowych zajęciach pt. „Młody Szekspir”, na których poznają tajniki tworzenia scenariuszy teatralnych oraz wcielą się m.in. w rolę charakteryzatorów, reżyserów i scenografów. Ponadto będą rozwijać warsztat dziennikarski zarówno w zakresie dziennikarstwa prasowego, jak i telewizyjnego. Nie zabraknie także zajęć kulinarnych, plastycznych i sportowych. Dodatkowo młodzież będzie rozwijać swoje predyspozycje oraz umiejętności liderskie i organizacyjne, podejmując się różnych przedsięwzięć w ramach zdobywanych sprawności. W listopadzie, jak co roku, zorganizują również zabawę andrzejkową dla całej społeczności Ośrodka.

Rekrutacja do naszego Ośrodka nadal trwa. Serdecznie zapraszamy!