„Dobrze wychowujemy młode pokolenie”

Aktualności

2017 07 13 1W dniach 16-17.06.2017 r. odbyła się Rodzinna Pielgrzymka społeczności Ośrodka nr 1 „Teatr”, w której uczestniczyło ponad 40 osób: wychowankowie wraz z rodzicami, wychowawcy i wolontariusze. W tym roku odwiedziliśmy cztery miejsca: Dębowiec, Duklę, Miejsce Piastowe i Strachocinę.

Pielgrzymki są stałym i ważnym elementem naszego programu. Udział w nich pomaga rozwijać wiarę, poszerzać wiedzę na temat miejsc kultu religijnego oraz polskich świętych, pogłębiać i wzmacniać więzi naszej społeczności, a tym samym budować wspólnotę. Pełnią ważną rolę w religijnym wychowaniu dzieci i młodzieży. Stanowią szkołę wspólnej modlitwy.

2017 06 01 1Dnia 1 czerwca 2017 r. w Ośrodku nr 1 „Teatr” Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo odbyła się gra historyczna poświęcona królom elekcyjnym. Celem gry było poszerzenie i utrwalenie wiedzy wychowanków na temat wybranych władców Polski, rozwijanie zainteresowań historią naszego kraju, kształtowanie postaw patriotycznych oraz rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, integracja i wspólna zabawa.

Zajęcia historyczne i patriotyczne stanowią ważną część programu Formacji społecznej w naszym ośrodku. Przygotowania do gry odbywały się etapami. Od początku roku wychowankowie uczestniczyli w lekcjach historycznych, poświęconych wybranym władcom elekcyjnym. W listopadzie brali udział w pielgrzymce do Częstochowy, podczas której zwiedzili sanktuarium na Jasnej Górze – miejsce o szczególnym znaczeniu religijnym i historycznym dla Polaków.

2017 06 26 1W dniu 26 maja 2017 roku odbyła się kawiarenka z okazji dnia Matki. Piątkowe spotkanie rozpoczęte zostało wspólną Mszą Św., podczas której dziękowaliśmy Bogu za nasze mamy. Na zakończenie Mszy zostały złożone uroczyste życzenia, a każda z Mam otrzymała osobiste błogosławieństwo i upominek w postaci róży.

Po Eucharystii Mamy świętowały wraz z dziećmi uroczystość 26 maja na kawiarence „pod chmurką”. W czasie kawiarenki wychowankowie Ośrodka „Teatr” przygotowali bogaty program artystyczny. Mamy mogły zobaczyć kabaret „Wredny Dzieciak”, przygotowany przez Spółkę Gimnazjalną. Tańce i piosenki przygotowały dziewczynki ze Spółki „Kuchcikowo”, a wiersze zaprezentowali chłopcy ze Spółki „Wędrowcy”. Zwieńczeniem kawiarenkowego spotkania był słodki poczęstunek, podczas którego królowała fontanna czekoladowa z przeróżnymi dodatkami.

2017 05 24 1Dnia 12 maja 2017 r. w dolnej sali domu parafialnego przy Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie odbył się V Otwarty Parafialny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie” zorganizowany przez Ośrodek nr 1 „Teatr” Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Celem konkursu była integracja szkół i placówek wsparcia dziennego z Lublina, promowanie literatury polskiej oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich uczestników konkursu.

Do udziału w konkursie zgłoszonych zostało 40 osób. Prezentacje odbywały się w czterech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa - klasy I-III; szkoła podstawowa - klasy IV-VI; gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna i dorośli.
Uczestników oceniało jury w składzie:
Jan Wojciech Krzyszczak - twórca i dyrektor Teatru Kameralnego w Lublinie, reżyser, aktor teatralny i filmowy,
Krystyna Szydłowska - aktorka i śpiewaczka Teatru Muzycznego – oboje uhonorowani nagrodą Gloria Artis
oraz Urszula Kostrzewa - animatorka kultury i instruktor teatralny, aktorka Teatru Akademickiego UMCS. 

2017 05 24 2Wychowankowie ośrodka „Teatr” Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, razem z instruktorami oraz wolontariuszami, uczestniczyli w śniadaniu wielkanocnym, które odbyło się dnia 20 kwietnia 2017 roku. 

Spotkania wielkanocne są okazją do wspólnego przeżywania najważniejszego święta chrześcijańskiego, upamiętniającego mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. To czas radości, ale też i zadumy . Dzieci, instruktorzy i wolontariusze zasiadają razem przy wielkanocnym stole, kosztują tradycyjnych wielkanocnych potraw i wspólnie przeżywają tajemnicę zmartwychwstania Pana Jezusa.
Wychowankowie intensywnie przygotowywali się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W kwietniu dzieci uczestniczyły w katechezach przybliżających temat Triduum Paschalnego oraz tajemnicy zmartwychwstania. Same przygotowały też wszystkie wielkanocne potrawy, które znalazły się na świątecznym stole.