DZIECIĄTKO JEZUS I ŚW. JAN CHRZCICIEL Z MUSZLĄ

obraz_Dzieciatko_Jezus_i_sw_Jan_Chrzciciel_z_muszla
Bartolome Murillo (1618-1682)
Rok powstania: 1670
Lokalizacja: Madryt
Muzeum Prado

Obraz „Dzieciątko Jezus i św. Jan Chrzciciel z muszlą” namalował barokowy hiszpański malarz Bartolomé Estebana Murillo (1618-1682) około 1670 roku. Jest to olej na płótnie o wymiarach104 x 124 cm, przechowywany w Muzeum Prado w Madrycie.

Dzieło ukazuje dziecięce postacie Jezusa i św. Jana Chrzciciela oraz baranka umieszczonego z lewej strony obrazu. Te trzy elementy tworzą scenę zamkniętą w trójkącie. Uśmiechnięty mały Chrystus podaje do ust muszlę małemu Janowi Chrzcicielowi.

Dziecięce wizerunki Jezusa i Jana Chrzciciela są często wybieranym przez artystów tematem malarskim. Dla rozróżnienia obu dzieci, Jan Chrzciciel ubrany jest we fragment skóry zwierzęcej, niekiedy płaszcz lub inne okrycie i trzyma długi krzyż, często tak jak na obrazie Murilla, z rozwiniętym napisem „Ecce Agnus Dei” („Oto Baranek Boży”). Napis, muszla i baranek są atrybutami proroka, odnoszącymi się do symboliki chrztu i ofiary Chrystusa.

Obraz Murilla urzeka subtelnością ukazanych postaci, jest pełen słodyczy i ekspresji. Miękkie światło oświetla wizerunki świętych i urokliwe, również dziecięce, sylwetki aniołków w tle. Cała kompozycja jest połączeniem rzeczywistej sceny rodzajowej z duchową symboliką sceny religijnej. Obraz ten był prawdopodobnie namalowany na zlecenie prywatnej osoby, a nie instytucji kościelnej, nie był to obraz ołtarzowy.

Ofiaruj 30 zł co miesiąc
na dobre wychowanie

Każdego miesiąca otrzymasz kolejny z serii magnesów z reprodukcjami dzieł mistrzów malarstwa.

Przycisk przekaz darowizne