2021 wyjazdy edukacyjne fsdSpołeczności dwóch Ośrodków wybrały się na dwudniowe wyjazdy rodzinne w dwa bardzo ciekawe regiony Polski. W wyjazdach uczestniczyło razem 90 osób: wychowankowie i członkowie ich rodzin. Ośrodek nr 1 „Teatr” zwiedzał Podlasie. Wyjazd odbył się w dniach 19-20 czerwca 2021r. Trasa wyjazdu objęła: Kodeń, Kostomłoty, Pratulin, Janów Podlaski i Grabarkę. Drogę wyjazdu można by opisać dwoma słowami: Jedność i Męstwo.

Na drodze w Kodniu było Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Matki Jedności, natomiast kolejne miejsca to doświadczenie świadectw męczeństwa ludzi, którzy nie ugięli się przed prześladowaniem i nawet w obliczy śmierci potrafili dochować wierności Jezusowi, wskazując drogę jaką jest pokój i miłość. Ponadto jedności, gdyż na naszym szlaku były miejsca również innych obrządków chrześcijańskich niż katolickie, takie jak cerkiew neounicka w Kostomłotach, a także Góra Krzyży w Grabarce, na której szczycie znajduje się cerkiew prawosławna.
Trakcie wyjazdu uczestnicy podziwiali piękno Podlasia idąc ścieżką przyrodniczą „Szwajcaria Podlaska” wzdłuż granicznej rzeki Bug. Na szklaku krajoznawczym znalazła się również słynna stadnina koni arabskich w Janowie Podlaskim. Dla lepszego „smakowania” Podlasia poznawano potrawy regionalne, w tym babkę ziemniaczaną w Grabarce.

Ośrodek nr 2 „Bliźniak” uczcił początek wakacji wspólnym dwudniowym wyjazdem edukacyjnym w Góry Świętokrzyskie. Wyjazd, w którym uczestniczyli wychowankowie wraz ze swoimi rodzinami, odbył w dniach 2-3 lipca 2021r. Pierwszy punktem na szlaku był Sandomierz, gdzie otoczeni opieką przewodnika, zwiedzili podziemia miasta. Nie zabrakło również czasu na spacerowanie, zwiedzanie rynku oraz zakup miejscowych pamiątek. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie zamku Krzyżtopór, gdzie również pod kierownictwem przewodnika, uczestnicy wyjazdu zapoznali się z historią tego niesamowitego miejsca. Wszystkich zachwyciła historia zamku i jego zwiedzanie. Na zakończenie pierwszego dnia grupa uczestników przejechała do miejsca noclegowego do Nowej Słupi. Wieczór wypełniło ognisko i międzypokoleniowe rozgrywki sportowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu. Następnego dnia uczestnicy wyjazdu weszli ścieżką turystyczną na Górę Świętego Krzyża. Po dotarciu na miejsce wzięli udział w ceremonialnej Mszy Świętej w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Pod opieką przewodnika wychowankowie i rodziny zwiedzali Sanktuarium. Ostatnim punktem turystycznym wyjazdu było zwiedzanie Jaskini Raj, gdzie przewodnik opowiadał zwiedzającym o ważnych informacjach historyczno-geograficznych związanych z tym miejscem.

Logotyp NF NIW

Wyjazdy odbyły się w ramach projektu „Placówki wsparcia dziennego – ośrodki aktywności obywatelskiej” współfinansowanego ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030