2018 10 18 1Decyzją biskupów rok 2018 jest przeżywany pod patronatem św. Stanisława Kostki. W tym roku przypada również 450 rocznica śmierci młodego jezuity. Podopieczni ośrodków „Teatr” i „Bliźniak” Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, wspólnie z instruktorami, wolontariuszami i rodzinami postanowili udać się na pielgrzymkę do Rostkowa, miejsca urodzenia patrona dzieci i młodzieży, który patronuje również Akademii Młodzieżowej.

Przygotowania do pielgrzymki rozpoczęły się 18 września, kiedy to podopieczni Fundacji, w ośrodkach, wzięli udział w grze biblijnej, w której musieli wykazać się dobrą znajomością Pisma Świętego. W tym dniu wychowankowie uczestniczyli także we Mszy Świętej, poświęconej patronowi dzieci i młodzieży.
Następnym etapem przygotowań do pielgrzymki były katechezy, podczas których dzieci poznawały postać św. Stanisława, starały się zgłębić cechy jego charakteru i wartości jakimi żył. Wychowankowie zastanawiali się także w czym mogą naśladować Świętego z Rostkowa.

Punktem kulminacyjnym była pielgrzymka do Rostkowa, podczas której wspólnie modliliśmy się na Mszy Świętej, za otrzymane łaski, za wstawiennictwem patrona dzieci i młodzieży, a także prosiliśmy o dalszą jego pomoc i duchowe wsparcie w działaniach podejmowanych w ośrodkach prowadzonych przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo. Na zakończenie pielgrzymki rozpoczęliśmy nowennę do św. Stanisława, dzięki której możemy jeszcze bardziej zbliżyć się do niego. W drodze powrotnej z pielgrzymki udaliśmy się do Bazyliki Opatrzności Bożej w Warszawie. Zwiedziliśmy tam Panteon Wielkich Polaków, a także mogliśmy zobaczyć przepiękne wnętrze samej Bazyliki.

Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się pielgrzymować razem ze św. Stanisławem, a szczególnie wychowankom naszych Ośrodków, ich rodzicom, opiekunom, a także wolontariuszom i wychowawcom. Dziękujemy także ks. Waldemarowi Sądeckiemu za głoszone Słowo Boże. Niech św. Stanisław Kostka będzie naszym wzorem i opiekunem na każdy dzień.