Projekt „Realizacja rekomendowanego programu Środowiskowa Profilaktyka Uzależnień wśród wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo i ich rodzin w roku 2025” realizowany jest w okresie od 03.02.2025 r. do 31.12.2025 r.
Zadanie współfinansowane jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
W ramach projektu w dwóch placówkach wsparcia dziennego prowadzonych przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie jest realizowany rekomendowany program profilaktyki selektywnej Środowiskowa Profilaktyka Uzależnień. Program przeciwdziała sięganiu po alkohol, środki odurzające, substancje psychotropowe i nowe substancje psychoaktywne wśród dzieci i młodzieży – wychowanków placówek prowadzonych przez Fundację – należących do grup ryzyka i pochodzących z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Program łącznie obejmuje 75 uczestników: 50 dzieci i młodzieży w wieku 11-18 lat (w 5 grupach) oraz 25 rodziców (w 2 grupach). Program realizowany jest w okresie styczeń – grudzień 2024 w wymiarze 60 godz. zajęć socjoterapeutycznych i 60 godzin zajęć edukacyjno-informacyjnych dla każdej grupy dzieci i młodzieży (łącznie 600 godzin) oraz 30 godzin warsztatów rozwijających umiejętności wychowawcze dla każdej grupy rodziców (łącznie 60 godzin zajęć).
Cele projektu wynikają z zastosowania rekomendowanego programu profilaktycznego Środowiskowa Profilaktyka Uzależnień:
1. Zmiana wadliwych postaw społecznych i zachowań 50 dzieci i młodzieży w wieku 11-18 lat zagrożonych wykluczeniem społecznym ograniczające ryzyko związane z używaniem substancji psychoaktywnych do 2025-12-31.
2. Stymulacja prawidłowego rozwoju 50 dzieci i młodzieży w wieku 11-18 lat zagrożonych wykluczeniem społecznym w kierunku prawidłowego rozwoju emocjonalno-społecznego, intelektualnego i fizycznego poprzez oddziaływanie w konkretnym środowisku i przy jego zaangażowaniu do 2025-12-31.
3. Oddziaływanie na środowisko lokalne 50 dzieci i młodzieży w wieku 11-18 lat zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez zaangażowanie 25 rodziców, w celu zwiększenia zaangażowania przedstawicieli tegoż środowiska w aktywności przeciwdziałające patologiom społecznym oraz stworzenie w danym środowisku spójnego programu współpracy między instytucjami i mieszkańcami, mającego na celu zwiększenie skuteczności realizacji oddziaływań profilaktycznych do 2025-12-31.
Program Środowiskowa Profilaktyka Uzależnień realizowany w ramach zadania wpisany jest do Banku rekomendowanych programów profilaktycznych prowadzonego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytutu Psychiatrii i Neurologii.