W okresie X.2023 – VI. 2024 r. realizowaliśmy projekt „SzkołaPrzesiębiorczośći.pl – edukacja ekonomiczna poprzez młodzieżowe firmy symulacyjne. Edycja 3”. Projekt, od początku jego istnienia realizujemy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
W dotychczasowych edycjach idee edukacji ekonomicznej i postawy przedsiębiorczej w społecznościach swoich szkól promowali uczniowie z województw: lubelskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.
W obecnej, trzeciej edycji, projektu uczestniczyli uczniowie z sześciu szkół:
- Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Zambrowie
- Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Bony Sforzy w Czarnej Białostockiej
- Szkoły Podstawowej w Obrubnikach
- Szkoły Podstawowej im gen. Herdy – Szarego w Radoszycach
- Zespołu Szkół w Kostomłotach II
- Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie – Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej
W początkowym etapie projektu wszystkie klasy wzięły udział w warsztatach wyjazdowych, gdzie rozegrały ekonomiczną grę inwestycyjną Szkoła Przedsiębiorczości oraz grę symulacyjną Moja przyszłość. Uczniowie mieli możliwość wcielić się w rolę przedsiębiorców prowadzących szkoły, którzy dzięki decyzjom inwestycyjnym planowali rozwój swoich szkół. Mierzyli się również z wyzwaniami dotyczącymi poznania predyspozycji zawodowych przyszłych pracowników. Warsztaty stanowiły przygotowanie uczestników do konkursu inicjatyw ekonomicznych.
Głównym zadaniem klasy było samodzielne przygotowanie i zrealizowanie inicjatyw ekonomicznych dla społeczności szkoły w ramach konkursu inicjatyw. Każda klasa, podzielona na pięć zespołów, przygotowała inicjatywy (jeden zespół – jedna inicjatywa), które zaprezentowała wybranej grupie odbiorców. Następnie młodzi twórcy przesłali sprawozdania z inicjatyw do koordynatora projektu. Zebrane sprawozdania posłużyły komisji sędziowskiej w składzie:
Pani Ewa Waszkiewicz – lubelski oddział NBP
Michał Czakon – Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo
Elwira Wojciechowska – Stowarzyszenie Centrum Dobrego Wychowania
do wyłonienia po dwóch laureatów (dwie klasy) z każdego województwa, które uzyskała najwięcej punktów za inicjatywy zrealizowane przez wszystkie zespoły z danej klasy:
woj. świętokrzyskie:
Kl. 7a ze Szkoły Podstawowej im. Gen. Bryg. Antoniego Hedy – Szarego w Radoszycach
Kl. 7c z Zespołu Szkół w Kostomłotach Drugich
woj. podlaskie:
Kl. 7e ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Zambrowie
Kl. 8 ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Bony Sforzy w Obrubnikach
Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej