CHRYSTUS W DOMU MARII I MARTY

Magnes styczen 2023
Jan Vermeer (1632-1675)
Data powstania: 1654-1656
Lokalizacja: Szkocja
National Gallery

Panie, czy ci nie obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła. A Pan jej odpowiedział: Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba (mało albo) tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona.

Łk 10, 40-42

Obraz „Chrystus w domu Marii i Marty” to olej na płótnie o wymiarach 160 cm x 142 cm.

Na obrazie przedstawiona została scena z Ewangelii św. Łukasza, w której Chrystus przybywa do domu dwóch sióstr - Marii i Marty.

W dość ciemnym i skromnym domu centralne miejsce zajmuje Maria klęcząca u stóp Jezusa. Po przeciwnej stronie znajduje się Marta niosąca koszyk z chlebem. Nad głową Chrystusa widać świetlisty nimb co mocno kontrastuje z głowami kobiet okrytymi chustami.

Wymowne jest ułożenie ręki Chrystusa. Prawą ręką wyraźnie wskazuje na Marię potwierdzając wypowiedziane słowa do Marty: „Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona”.

Kolorystyka obrazu jest bardzo żywa i barwna. Malarz użył mocnych kolorów czerwieni, bieli, brązów i żółci pozostawiając je w piramidalnej kompozycji.Ofiaruj 30 zł co miesiąc
na dobre wychowanie

Każdego miesiąca otrzymasz kolejny z serii magnesów z reprodukcjami dzieł mistrzów malarstwa.

Przycisk przekaz darowizne