PANNY MĄDRE I GŁUPIE

Magnes kwiecien 2023
Peter von Cornelius (1783-1867)
Data powstania: 1813
Lokalizacja: Niemcy
Museum Kunstpalast

Wtedy podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach.

Mt 25, 1-5

Obraz „Panny mądre i głupie” to olej na płótnie o wymiarach 114 cm x 153 cm. Autor obrazu zinterpretował przypowieść biblijną o pannach mądrych i głupich.

Pierwszy plan zajmują klęczące lub pochylające głowy kobiety w otoczeniu Chrystusa. Mają zapalone lampy, którymi witają pana młodego opisywanego w przypowieści. Za kobietami widać anioła stróża, który pomaga im w drodze do nieba. Na obrazie znajdują się zastępy świętych i wielkie wrota, które są przejściem do królestwa niebieskiego. Drzwi otwiera św. Piotr z wielkim kluczem w ręku.

Tło stanowią dwa kontrastujące ze sobą obrazy. Z lewej strony widać w błękitnych barwach anioły, które znajdują się w niebie, zaś po prawej stronie pozostające w ciemności pozostałe kobiety płaczące nad swoim losem głupie panny.

Ofiaruj 30 zł co miesiąc
na dobre wychowanie

Każdego miesiąca otrzymasz kolejny z serii magnesów z reprodukcjami dzieł mistrzów malarstwa.

Przycisk przekaz darowizne