14 10 16Wraz z początkiem września rozpoczął się nowy rok szkolny w Ośrodku nr 1 „Teatr” Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Program edukacyjno-wychowawczy na nowy semestr przewiduje wiele atrakcji.

W tym semestrze w ramach Formacji społecznej odbędzie się cykl lekcji historycznych poświęconych wybranym królom elekcyjnym oraz najważniejszym wydarzeniom związanym z ich panowaniem. Program Formacji religijnej przewiduje udział w pierwszych piątkach miesiącach oraz religijnych wieczorach filmowych, a także katechezach  - w tym roku skupimy się m.in. wokół zagadnienia świętości, do której wszyscy jesteśmy powołani oraz zbawienia jako planu Bożego wpisanego w serce człowieka. W listopadzie odbędzie się pielgrzymka do Częstochowy. Jasna Góra stanowi jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum  pielgrzymkowe w Polsce, które szczególnego znaczenia dla Polaków nabrało podczas potopu szwedzkiego w 1655. W grudniu dzieci i młodzież będą uczestniczyć w roratach, a następnie w Wigilii dla całego Ośrodka.

 

Tradycyjnie, co dwa miesiące, odbywać się będą kawiarenki organizowane przez dziewczynki z grupy „Kuchcikowo”. Pierwsza, inaugurująca nowy rok, odbyła się już 25 września. Wychowanki będą także uczestniczyć w zajęciach plastycznych oraz warsztatach kelnerskich i kulinarnych, podczas których zapoznają się m.in. z zasadami savoir-vivre’u i tajnikami pieczenia różnych rodzajów ciast. 11 października wybiorą się na warsztaty cukiernicze do cukierni artystycznej Creamy. W grudniu dziewczynki przygotują także jasełka na Wigilię Ośrodka.

Chłopcy z grupy „Wędrowcy” będą spędzać czas bardzo aktywnie, zdobywając cztery sprawności: zwiadowca, spryciarz, znawca Lubelszczyzny oraz złota rączka. Za sobą mają już wyjście do Muzeum Wsi Lubelskiej. Przed nimi jeszcze zwiedzenie lubelskich podziemi. Ponadto planują  kilka wędrówek z kompasem oraz mapą, by nauczyć się technik nawigacji i współpracy w małych zespołach, bawiąc się podczas podchodów oraz szukając punktów kontrolnych. W najbliższym czasie czeka ich także udział w dwóch turniejach piłki nożnej „FSD Challenge”, do których intensywnie się przygotowują. Będą także poznawać tajniki zdrowego odżywiania, ucząc się przyrządzać m.in. owocowe koktajle. Chłopcy przejdą także kurs aktorstwa – w planach mają nakręcenie filmu patriotycznego o bohaterach II wojny światowej.

Grupa gimnazjalna - Teatr Akademii Młodzieżowej  będzie zdobywać i doskonalić umiejętności aktorskie, uczestnicząc w warsztatach teatralnych oraz włączając się w przygotowania spektakli. We wrześniu, podczas kawiarenki inaugurującej nowy rok szkolny, młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie poświęcone życiu naszego patrona, Św. Stanisława Kostki. Przed nimi kolejne wyzwanie – udział w  III części „Dziadów” na podstawie utworu A. Mickiewicza, która zostanie wystawiona w listopadzie podczas biesiady patriotycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Oprócz tego gimnazjaliści będą mieli możliwość kształtować sprawność ruchową podczas zajęć sportowych, uczestniczyć w warsztatach kulinarnych i cukierniczych (m.in. nauce dekorowania tortów), a także rozwijać predyspozycje oraz umiejętności liderskie i organizacyjne, podejmując się różnych przedsięwzięć w ramach zdobywanych sprawności. W listopadzie zorganizują również zabawę andrzejkową dla całej społeczności Ośrodka. 

Rekrutacja do naszego Ośrodka nadal trwa. Serdecznie zapraszamy!