2021 08 13 Wakacyjni Zdobywcy Przygod w akcjiW lipcu odbyły się Półkolonie „Wakacyjni Zdobywcy Przygód”. W czasie dwunastu dni uczestnicy zaliczali ciekawe przygody: edukacyjna, turystyczną, sportową, kulinarną i artystyczną. W ramach przygody turystycznej uczestniczyliśmy w spływie kajakowym trasą Obrocz- Zwierzyniec pośród pięknych roztoczańskich widoków.

Na przygodę edukacyjną udaliśmy się do Kozłówki. Zwiedziliśmy piękny pałac będący od 1799 r. własnością Zamojskich. Zachwyciły nas pałacowe wnętrza z zachowanym w nich autentycznym wystrojem z przełomu XIX i XX w. w stylu Drugiego Cesarstwa. Całości dopełnił spacer po ogrodzie stworzonym w stylu francuskiego baroku. Niemałą atrakcją okazały się spacerujące wokół pałacu pawie.
Niezwykle atrakcyjna i wartościowa okazała się przygoda turystyczna w Janowie Lubelskim, gdzie zostaliśmy podzieleni na grupy. W laboratoriach Zoom Natury pierwsza grupa mogła przeżyć prawdziwą przygodę edukacyjną w świecie przyrody: posłuchać odgłosów poszczególnych ptaków, zapoznać się z różnymi gatunkami fauny i flory, zapachami leśnych roślin, zwyczajami poszczególnych zwierząt, warstwami gleby, zobaczyć różne zjawiska przyrodnicze i kosmiczne i zdobyć wiele innych cennych informacji. Było to niezwykłe doświadczenie. W tym czasie druga grupa stawiała czoła wyzwaniom w parku linowym.
Na realizację przygody kulinarnej i artystycznej udaliśmy się do Horodyszcza. Podczas warsztatów kulinarnych poznaliśmy tajniki wypieku sękaczy, mogliśmy obserwować cały proces ich pieczenia na ogniu, który jest dość skomplikowany i wymaga dużej wytrwałości i czasu. Podczas drugiego warsztatu próbowaliśmy swoich sił w sztuce garncarskiej. Każdy z uczestników mógł wykonać małe naczynie według własnego pomysłu.
W ramach przygody artystycznej uczestniczyliśmy w warsztatach szycia poduszek, w czasie których każdy uczestnik wykonał poduszkę według własnego pomysłu, wykonywania prac różnymi technikami: metoda mix media, malowanie farbami akrylowymi oraz akwarelowymi, w czasie których powstały piękne krajobrazy związane z wakacjami (m.in. nadmorska plaża czy krajobraz górski).
Przygoda sportowa objęła Olimpiadę Sportową z następującymi konkurencjami: tor przeszkód, strzelanie z łuku, rzutki do celu, skoki w workach, strzały do bramki i bule oraz zajęcia ruchowe: m.in. tańce integracyjne, zumba, fitness, gimnastyka z elementami akrobatyki, ćwiczenia sprawnościowe, zabawy z mocowaniem, nauka podstawowych technik sumo.
Na zakończenie Półkolonii odbyło się uroczyste podsumowanie i rozdanie dyplomów oraz upominków.

Półkolonie odbyły się w ramach projektu „Placówki wsparcia dziennego – ośrodki aktywności obywatelskiej” współfinansowanego ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030

Logotyp NF NIW