2019 09 16 polsko ukrainska wymiana mlodziezyW okresie wakacyjnym w naszym ośrodku w Motyczu Leśnym gościliśmy młodzież skupioną wokół Polskiego Kulturalno – Edukacyjnego Stowarzyszenia w Tarnolpolu na Ukrainie, która wspólnie z młodzieżą ze wszystkich ośrodków Akademii Młodzieżowej uczestniczyła w projekcie wymiany młodzieżowej „Gry biznesowe uczą myślenia i współpracy” zrealizowanym dzięki wsparciu Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Podczas projektu 32 młodych ludzi wspólnie pracowało nad stworzeniem animacyjnej biznesowej gry planszowej. Uczestnicy podzielili się na trzy firmy młodzieżowe, które otrzymały różne zadania w związku z realizacją tak skomplikowanego przedsięwzięcia.
W czasie trwania projektu poszczególne grupy podczas spotkań z trenerami przygotowywały się do prezentacji - pokaz i rozegranie gry w Lublinie z udziałem społeczności lokalnej. Firma animacyjna opracowała zasady gry, przygotowała instrukcję, zrobiła wprowadzenie dla graczy. Do zadań firmy medialnej należała promocja działań całej grupy. W trakcie prac firma medialna publikowała systematycznie (co kilka dni) posty w mediach społecznościowych. Ponadto przez cały projekt pracowali nad przygotowaniem filmu dokumentującego powstawanie gry biznesowej. Film powstał w technice animacji poklatowej. Pozostałe dwie firmy wspólnie opracowały zadania z zakresu ekonomii, matematyki i przedsiębiorczości oraz grupowe zadania animacyjne, ponadto wykonali karty zadań, specjalną walutę oraz karty do umieszczenia na planszy.
Podczas projektu odwiedziliśmy Lublin. Z racji tego, że nasz projekt dotyczy biznesu, uczestnicy udali się do lubelskiej siedziby Narodowego Banku Polskiego, gdzie wzięli udział w warsztatach dotyczących obiegu pieniędzy, zabezpieczeń na banknotach, roli NBP.
Następnie młodzież spotkała się z przewodnikiem, który, jako alternatywną formę zwiedzania zaproponował questing w przestrzeni miasta – było to bardzo aktywizujące i angażujące zadanie dla całej grupy. Nieopodal Starego Miasta znajduje się Muzeum Historii Miasta Lublin, gdzie uczestnicy bawili się podczas warsztatu o legendach lubelskich.
Bardzo ważnym wydarzeniem w czasie realizacji działań projektowych były dwie rozgrywki przygotowane przez firmę animacyjną. Pierwsza z nich odbyła się 20 sierpnia, w świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo, natomiast drugie spotkanie zrealizowaliśmy w Motyczu Leśnym, w ośrodku, gdzie realizowana była wymiana.

Wszelkie szczegóły dotyczące procesu tworzenia gry, w tym instrukcja, projekty kart i przykładowe zadania (łącznie z ukraińską wersją gry) dostępne są na blogu edukacyjnym naszej Fundacji:
http://cdw.edu.pl/biznesowa-animacyjna-gra-planszowa/

Filmik w technice animacji poklatowej można obejrzeć na naszym kanale yotutube:
https://www.youtube.com/watch?v=PJW7x3b3JzU

Również na youtube dostępny jest reportaż przygotowany przez młodzież podsumowujący wymianę:
https://www.youtube.com/watch?v=QBpIXC8w4iU&t=71s

Projekt „Gry biznesowe uczą myślenia i współpracy” został sfinansowany ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEN