2019 09 04 1W minione wakacje w naszej Fundacji gościliśmy wspaniałych młodych ludzi ze szkół polonijnych z Litwy, Łotwy oraz Gruzji. To wszystko za sprawą realizacji obozów edukacyjnych dla Polaków mieszkających za granicami naszego kraju, które mogliśmy zorganizować dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Nasze działania skierowane do młodych Polaków mieszkających za granicą realizujemy w oparciu o wszechstronny program edukacyjny Szkoła Współpracy i Kreatywności Społecznej. Podczas tygodniowego pobytu 50 osób z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, Szkoły Polskiej im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu uczestniczyło w warsztatach liderskich, animacyjnych, zajęciach integrujących oraz wycieczkach.

Jako firmy młodzieżowe uczestnicy przez cały tydzień pracowali nad tzw. Wielkim Finałem, którego tematem przewodnim była obchodzona w ubiegłym roku w Polsce 100 rocznica odzyskania niepodległości. Działania w firmach miały na celu przygotowanie młodych liderów społeczności polskich w Wilnie i Dyneburgu do samodzielnego działania po zakończeniu obozu w Motyczu Leśnym. Istotnym aspektem projektu, jest fakt, że po rozpoczęciu roku szkolnego młodzież ma za zadania przygotować dla swojej społeczności lokalnej po cztery inicjatywy dotyczące tematu omawianego na obozie. Dlatego też podczas obozu realizowane były wizyty i spotkania studyjne z osobami, które na co dzień zajmują się aktywnością społeczną i liderską oraz każda firma brała udział w Giełdzie Inicjatyw, która polegała na licytowaniu za punkty wydarzeń animacyjnych, które firma zorganizuje dla pozostałych obozowiczów. Wszystko po to, by wzmocnić swoje kompetencje liderskie, animacyjne i organizacyjne przed samodzielnym działaniem dla swoich społeczności.
Uczestnicy wyruszyli na dwie wycieczki, do Warszawy i Lublina. Ze względu na ograniczony czas nie udało się odwiedzić wszystkich miejsc, które chcieliby w stolicy zobaczyć nasi goście. Grupa była
z wizytą w nowoczesnym budynku biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, poznała historię Warszawy dzięki ekspozycji w Muzeum Miasta Warszawy, zwiedziła Zamek Królewski. Dużą atrakcją była możliwość zwiedzenia wnętrz Pałacu Prezydenckiego, które na wszystkich uczestnikach zrobiły ogromne wrażenie.
W Lublinie grupa rozegrała grę terenową, poznała działalność Centrum Kultury oraz zwiedziła Muzeum na Majdanku.
Obóz edukacyjny dla młodzieży z Polskiej Sobotniej Szkoły im. Św. Królowej Jadwigi przebiegał pod hasłem Polsko, chce Cię poznawać. 12 młodych osób z Tbilisi doskonaliło swoje kompetencje liderskie i animacyjne podczas warsztatów, wizyt i spotkań w ciekawych miejscach Lublina i Warszawy.
Uczestnicy wzięli udział w wieczorze integracyjnym, podczas którego w zabawach teatralnych poznawali lubelskie legendy.
W Lublinie grupa odwiedziła teatr im. H. Ch. Andersena. Program przygotowany dla grupy był bardzo ciekawy i pozwolił młodzieży doświadczyć wielu emocji związanych z animacją różnego rodzaju lalek teatralnych.
Zarówno młodzież z Litwy i Łotwy, jak i Gruzji czas w Motyczu Leśnym spędziła bardzo intensywnie. Mamy nadzieję, że był to dla nich czas wielu inspiracji i nowych doświadczeń, które wykorzystają podczas realizowanych przez siebie inicjatyw.