2018 12 9 1Dnia 9 grudnia 2018 r. ulicami Lublina przeszedł po raz kolejny Orszak św. Mikołaja. Była to już piąta edycja tego wydarzenia, przypominającego, że prawdziwy Mikołaj to biskup z Miry słynący z dobroci serca wobec innych ludzi. Wydarzenia odpustowe, w które wpisuje się Orszak św.

Mikołaja, rozpoczęły się 1 grudnia 2018 r. w parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie. 3 grudnia Mikołaj odwiedził chore dzieci w szpitalach i ośrodkach zdrowia.

Finałem obchodów odpustowych był tradycyjnie przemarsz Orszaku św. Mikołaja w niedzielę 9 grudnia spod Trybunału Koronnego w Lublinie na Wzgórze Czwartek. Tam odbyło się ważenie biskupa z Miry, czyli finał charytatywnego konkursu dla szkół, przedszkoli i burs szkolnych "Ile waży św. Mikołaj", którego organizatorem jest Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo.

Od końca października szkoły, przedszkola i bursy z całej Polski zbierały bilon w ramach konkursu. W sumie zaangażowało się 163 placówki edukacyjne. Zebrany bilon posłużył do zwarzenia św. Mikołaja podczas tegorocznego Orszaku św. Mikołaja w Lublinie. I tym razem udało się przeważyć biskupa z Miry.
Uczestnicy konkursu, którzy zebrali najwięcej bilonu otrzymali vouchery na produkty edukacyjne.

Wyniki konkursu:
1 miejsce - Niepubliczne Przedszkole „Bajkowy Świat”, (Sromowce Wyżne);
2 miejsce - Miejskie Przedszkole Nr 21 (Płock);
3 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 (Porąbka).

Pełne wyniki konkursu: www.ilewazymikolaj.pl

Szkoły, przedszkola i bursy biorące udział w konkursie zebrały razem ponad 49 tys. zł. Środki te zostały przekazane na fundusz, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Wsparcie umożliwia im rozwój talentów oraz pasji. Dzięki niemu młodzież zdobywa przydatną wiedzę oraz poznaje sposoby na jej praktyczne wykorzystanie.

Niedzielnego popołudnia na Rynku Starego Miasta w Lublinie został ustanowiony również rekord ilości św. Mikołajów (723 osób z elementami stroju św. Mikołaja).

Uczestników wydarzenia odwiedził Metropolita Lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik, który udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa.

Orszak św. Mikołaja to wydarzenie służące odkłamywaniu postaci biskupa z Miry. Prawdziwy św. Mikołaj uczy nas dobroci i miłosierdzia wobec bliźniego.

Pełne informacje o Orszaku św. Mikołaja: www.orszak.parafiamikolaj.pl