2019 1 8 1Dnia 11 listopada 2018 r. w domu parafialnym przy ul. Kunickiego 128 odbyła się Biesiada Patriotyczna zorganizowana przez Ośrodek nr 1 „Teatr” Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Uczestniczyło w niej blisko 200 osób. W ten sposób uczciliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Biesiada odbyła się już po raz siódmy. Organizujemy ją co roku jako formę obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości. Celem Biesiady – oprócz świętowania – jest patriotyczne i kulturalne wychowanie dzieci i młodzieży Ośrodka oraz integracja środowiska parafialnego, która odbywa się poprzez zespołowe działanie i zaangażowanie wokół wspólnego celu. Zorganizowanie imprezy wymaga dużego wysiłku i poświęcenia ze strony wielu osób. Pierwszym z wyzwań jest przygotowanie inscenizacji wybitnego dzieła literatury polskiej. W ubiegłym roku wystawiliśmy „Balladynę” na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Utwór został napisany jesienią 1834 r. w atmosferze klęski i nastrojów pesymizmu po upadku Powstania Listopadowego. Poeta miał zamiar stworzyć dzieło, które w sposób niekonwencjonalny, lekko satyryczny wlałoby w dusze Polaków nadzieję i przypomniało o ważnych wartościach i tradycji.

Zeszłoroczna inscenizacja „Balladyny” podbiła serca publiczności do tego stopnia, że postanowiliśmy ją ponownie wystawić w tym roku – najpierw 28.10.2018 r. w Teatrze Andersena (występ przyciągnął ponad 200-osobowe audytorium i był dla wszystkich wielkim wydarzeniem), a następnie podczas biesiady patriotycznej. Wielka w tym zasługa aktorów. Zespół stanowi blisko 40-osobowa, międzypokoleniowa grupa składająca się z dzieci i młodzieży – głównie wychowanków Ośrodka (uczniów pobliskich szkół), ich rodziców, wolontariuszy, pracowników FSD, a także parafian i zaprzyjaźnionych osób. Pomimo że teatrem zajmują się z pasji i amatorsko, potrafili wykreować niezwykle autentyczne i przekonujące a zarazem charakterystyczne postacie, wywołując u widzów szereg często skrajnych emocji – od radości i śmiechu czy wzruszenia po lęk i grozę. Dodatkowo piękne kostiumy i scenografia, wykonane specjalnie na potrzeby spektaklu, światło reflektorów oraz muzyka skomponowana przez Kacpra Sochę, ucznia Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Lublinie, stworzyły razem niepowtarzalną atmosferę. Realizm przeplatał się tu z baśniowością zgodnie z zamierzeniem samego autora, przenosząc widza na dwie godziny w niepowtarzalny świat wyobraźni i fantazji naszego wybitnego poety i dramaturga.

Kolejnym wyzwaniem było przygotowanie poczęstunku. Na przybyłych gości czekały pięknie i patriotycznie udekorowane stoły. Znalazła się na nich m.in. tradycyjna dla kuchni polskiej potrawa - bigos, a także wyborne wędliny i ciasta. Biesiada rozpoczęła się o godzinie 15.30. Przybyłych powitał gospodarz parafii – ks. proboszcz Waldemar Sądecki oraz vice-prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, Zofia Jaroszuk. Następnie odbyła się inscenizacja „Balladyny”. Występ po raz kolejny nagrodzono owacjami na stojąco. Niezwykle jednoczącym i wzruszającym momentem imprezy było wspólne i uroczyste odśpiewanie hymnu Polski. Po części artystycznej wszyscy zasiedli do wspólnego biesiadowania. Ta część przebiegła w atmosferze bliskości, rozmów i radosnego świętowania. To równie ważny moment kiedy ludzie, na co dzień zabiegani, nie mający dla siebie czasu, mogą spędzić chwile razem, pogłębić więzi, nawiązać nowe znajomości.

Przygotowanie biesiady wymagało wielkiego wysiłku i poświęcenia, jednak kiedy spojrzy się na niewymierne korzyści tego przedsięwzięcia, nikt nie ma wątpliwości, że było warto. Narodziny a następnie rozrastanie się i konsolidacja wspólnoty, jej konkretne dzieło, będące bezinteresownym darem ludzkich serc, rozwój talentów, lekcja odpowiedzialności i organizacji, patriotyzmu oraz szacunku do narodowych symboli, polskich dzieł i historii, piękny przykład służby oraz współpracy międzypokoleniowej i wreszcie poczucie przynależności i jedności budowane zarówno poprzez wspólne działanie, jak i przeżywanie to tylko kilka z owoców naszej pracy. Kulturowe, społeczne i wychowawcze oddziaływanie biesiady jest więc nie do przecenienia i stanowi wielką pomoc w kształtowaniu młodego pokolenia.

Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania Biesiady, a także przybyłym gościom za obecność serdecznie dziękujemy.