2018 10 10 2Rozpoczął się nowy rok szkolny w Ośrodku nr 1 „Teatr”. Program edukacyjno-wychowawczy na nowy semestr, oparty na ideałach: Bóg, Honor, Ojczyzna, przewiduje wiele atrakcji.

Formacja społeczna będzie poświęcona zagadnieniom związanym z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. W pierwszym semestrze podczas cyklu lekcji historycznych skupimy się wokół tego ważnego wydarzenia. Program Formacji religijnej przewiduje udział w pierwszych piątkach miesiącach oraz religijnych wieczorach filmowych i dyskusyjnych, a także katechezach poświęconych rozeznaniu duchowemu oraz powołaniu człowieka jako obietnicy spełnienia głębokich pragnień ludzkiego serca w drodze do zbawienia W grudniu dzieci i młodzież będą uczestniczyć także w roratach, a następnie w Wigilii dla całego Ośrodka.

Dziewczynki z grupy „Kuchcikowo” będą realizować program wychowawczy pt. Kawiarenki. W trakcie cotygodniowych zajęć dziewczynki będą zdobywać niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do uzyskania sprawności i stopni kelnerskich. Dodatkowo podczas zajęć dziewczynki poznają tajniki pieczenia ciast i nauczą się przygotowywania spotkań okolicznościowych. W ramach zajęć dziewczynki wybiorą się także do restauracji oraz cukierni, tak by swoją nabytą wiedzę i umiejętności sprawdzić w praktyce, pod okiem profesjonalistów.

Chłopcy z grupy „Wędrowcy” będą spędzać czas bardzo aktywnie, zdobywając cztery sprawności: zwiadowca, spryciarz, znawca Lubelszczyzny oraz złota rączka. W tym semestrze czekają ich wędrówki, m.in. wokół Zalewu Zemborzyckiego oraz wyjazd do lasów kozłowieckich. Będą to wędrówki z kompasem oraz mapą, by nauczyć się technik nawigacji i współpracy w małych zespołach, bawiąc się podczas podchodów oraz szukając punktów kontrolnych. Nie zabraknie z pewnością praktycznych sprawdzianów z technik survivalowych np. upieczenia kiełbaski i rozpalenia ogniska przy pomocy jednej zapałki. W najbliższym czasie planują także udział w trzech kolejnych turniejach piłki nożnej „FSD Challenge”, a następnie turnieju „O Puchar Niepokalanej” na Poczekajce u ojców Kapucynów. Do rozgrywek będą się intensywnie przygotowywać na cotygodniowych treningach. Podczas praktycznych prac na piątkowych zajęciach „Mały Leonardo” będą odkrywali w sobie małych inżynierów i konstruktorów.

W ramach Kursu Gimnazjalnego członkowie grupy (młodzi w wieku 13-16 lat) będą przygotowywać się do roli młodzieżowych animatorów. Podczas zajęć „Młody Szekspir” będą zdobywać umiejętności aktorskie, recytatorskie, reżyserskie, ale także umiejętność organizowania i prowadzenia warsztatów teatralnych. Ponadto nauczą się, jak radzić sobie z tremą oraz poznają sztukę autoprezentacji i wystąpień publicznych. Wezmą udział w przygotowaniu dwóch spektakli oraz słuchowiska radiowego. Czekają ich również zajęcia sportowe (gimnastyka z elementami akrobatyki, samoobrona, elementy sumo i zapasów), taneczne, wodzirejskie, dziennikarskie (dziennikarstwo prasowe i telewizyjne), kulinarne i plastyczne. W listopadzie, jak co roku, zorganizują również zabawę andrzejkową dla całej społeczności Ośrodka.