2017 10 01 1Dnia 01 października 2017 r. Ośrodek nr 1 „Teatr” wybrał się na wycieczkę do Woli Gułowskiej oraz Kocka, gdzie odbyły się obchody 78 rocznicy Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej 1939 r. pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W ten uroczysty sposób rozpoczęliśmy realizację programu Formacji społecznej.

Przed wyjazdem odbyły się w naszych grupach pierwsze lekcje historyczne wprowadzające nas w tematykę II wojny światowej. Poznaliśmy przyczyny jej wybuchu, najważniejsze bitwy kampanii wrześniowej oraz obejrzeliśmy film będący rekonstrukcją jednej z wybranych bitew – bitwy pod Wizną nazywanej często polskimi Termopilami.

Nasz niedzielny wyjazd rozpoczęliśmy od mszy polowej w intencji kleeberczyków, która odbyła się przed pomnikiem Generała w Kocku. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz wojewódzkich, kościelnych, lokalnych, posłowie RP, Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, ostatni żyjący na Lubelszczyźnie kleeberczyk, liczący 101 lat - płk. Bolesław Kowalski z rodziną, a także dyrektorzy szkół, domów kultury i mieszkańcy Kocka. Tuż przed rozpoczęciem uroczystości nad głowami zebranych przeleciał zespół akrobacyjny lotnictwa polskiego „Biało-Czerwone Iskry”. Msza święta miała niezwykle podniosły charakter i piękną oprawę. Zakończyło ją wspólne odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę” - pieśni, będącej szczególnym świadkiem naszej historii i naszego przymierza z Bogiem oraz hołdem, składanym przez pokolenia tym, co oddali własne życie w obronie Ojczyzny.
Po mszy świętej udaliśmy się do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej, gdzie mogliśmy z bliska zobaczyć pamiątki po wojnie obronnej Polski 1939 roku, szczególnie te związane z Samodzielną Grupą Operacyjną „Polesie” oraz dowódcą jednostki, gen. Franciszkiem Kleebergiem. Wśród eksponatów znalazły się elementy uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia żołnierzy polskich, niemieckich i radzieckich, siodła oraz elementy uprzęży, jak również zdjęcia i pamiątki osobiste żołnierzy. Do tych najcenniejszych należy m.in. bandera pińskiej Flotylli Rzecznej. Wielkie wrażenie zrobiła na nas symulacja dźwiękowa nalotu samolotów bombowych, dzięki której mogliśmy poczuć atmosferę tamtych wydarzeń. Dodatkową atrakcją była obecność w budynku grupy bojowej NATO złożonej z wojsk amerykańskich, rumuńskich i brytyjskich. Najmłodsi uczestnicy naszej wycieczki mogli sobie zrobić zdjęcie z elementami ich umundurowania.
Miłym, wspólnotowym akcentem naszego wyjazdu okazało się ognisko, przy którym mogliśmy się posilić i nieco odpocząć. Następnie wstąpiliśmy na krótką modlitwę do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września, znajdującego się nieopodal muzeum, po czym wróciliśmy do Kocka, aby wziąć udział w dalszych uroczystościach upamiętniających bitwę pod Kockiem.
O godz. 15.00 odbyły się pokazy Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego, Federacji Kawalerii Ochotniczej i Szwadronu Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych oraz rekonstrukcja epizodów Bitwy pod Kockiem na terenie przy pałacu Jabłonowskich, które dostarczyły nam kolejnej porcji niezapomnianych wrażeń.
Oddziały generała Franciszka Kleeberga jako ostatnie złożyły broń, a zażarty bój trwał cztery dni. Pomimo ogromnej przewagi wyspecjalizowanych oddziałów niemieckich nad kleeberczykami, bitwa była taktycznie wygrana przez Polaków, a brawurowe zwycięstwo gen. Kleeberga rozsławiło nas w Europie. Polsce żołnierze odznaczali się tak wielkim honorem, że nawet niemieccy oficerowie w obliczu kapitulacji traktowali Polaków z należną im czcią, o czym wspomniał i podkreślił w swoim przemówieniu wicewojewoda. Powinniśmy otoczyć pamięcią i szacunkiem polskich bohaterów.
Nasz wyjazd i udział w uroczystościach był nie tylko formą uczczenia tej pamięci, ale jednocześnie okazał się wspaniałą i niezapomnianą lekcją historii oraz patriotyzmu, po której poczuliśmy jeszcze większą dumę z tego, że jesteśmy Polakami.