2017 07 13 1W dniach 16-17.06.2017 r. odbyła się Rodzinna Pielgrzymka społeczności Ośrodka nr 1 „Teatr”, w której uczestniczyło ponad 40 osób: wychowankowie wraz z rodzicami, wychowawcy i wolontariusze. W tym roku odwiedziliśmy cztery miejsca: Dębowiec, Duklę, Miejsce Piastowe i Strachocinę.

Pielgrzymki są stałym i ważnym elementem naszego programu. Udział w nich pomaga rozwijać wiarę, poszerzać wiedzę na temat miejsc kultu religijnego oraz polskich świętych, pogłębiać i wzmacniać więzi naszej społeczności, a tym samym budować wspólnotę. Pełnią ważną rolę w religijnym wychowaniu dzieci i młodzieży. Stanowią szkołę wspólnej modlitwy.

W tym roku wyruszyliśmy na południe, aby modlić się w intencjach naszych i nam powierzonych. Pierwszym miejscem na pielgrzymim szlaku był Dębowiec, w którym zostaliśmy oprowadzeni po Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej, a obejrzany film przybliżył nam historię objawień Matki Bożej w La Salette. Następnie udaliśmy się do Dukli, gdzie mogliśmy zobaczyć Pustelnię św. Jana oraz poznać jego sylwetkę. W tym miejscu też uczestniczyliśmy we mszy świętej. Później udaliśmy się na spacer po pięknej okolicy. Dzień zakończyliśmy apelem i modlitwą.

Kolejny dzień zaczęliśmy bardzo wcześnie od mszy świętej. Po śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą drogę, do Miejsca Piastowego, w którym zapoznaliśmy się z postacią bł. ks. Bronisława Markiewicza - założyciela Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła i wybitnego wychowawcy zatroskanego o los młodzieży opuszczonej i zaniedbanej. Przewodnik oprowadził nas po Sanktuarium, zwiedziliśmy także muzeum poświęcone błogosławionemu ks. Markiewiczowi.

Następnym punktem programu była wizyta w klasztorze Sióstr Michalitek. Tutaj usłyszeliśmy historię życia i działalności s. Anny Kaworek - współzałożycielki i pierwszej matki generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła, pedagoga i działaczki społecznej, która wspierała dzieło bł. ks. B. Markiewicza. Później udaliśmy się do kaplicy, gdzie modliliśmy się wspólnie z siostrami. Nie lada przeżyciem było spotkanie z s. Gabrielą Sporniak, która w czerwcu skończy 106 lat i jest jedyną żyjącą osobą, która poznała osobiście s. Annę Kaworek. Duże wrażenie zrobiło na nas także muzeum misyjne. Mogliśmy w nim zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, pochodzących z Afryki (Libia, Kamerun), m.in. stroje, ozdoby, maski, instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku, zabawki oraz obrazy, a także dokumentację pracy misyjnej sióstr. Jedna z izb poświęcona jest pamięci s. Anny Kaworek. Pierwszą część dnia zakończyliśmy wspólnym obiadem.

Ostatnim miejscem na naszym pielgrzymim szlaku była Strachocina, z którą związana jest postać jednego z patronów Polski, męczennika - św. Andrzeja Boboli. Zwiedziliśmy sanktuarium poświęcone świętemu, a także zostaliśmy zapoznani z jego życiem, działalnością oraz okolicznościami męczeńskiej śmierci. Droga powrotna do Lublina przebiegła w atmosferze wspólnych śpiewów i modlitwy. Odbył się także konkurs wiedzy, który pozwolił nam sprawdzić i utrwalić zdobyte podczas pielgrzymki wiadomości.

Rodzinna Pielgrzymka stanowiła zwieńczenie programu Formacji religijnej oraz pracy z rodziną. Bardzo nas ubogaciła i jeszcze bardziej zbliżyła do siebie.